Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

28 Ocak 2014 Salı

Seyid Mihemed Kalardeştî - Kır zincirlerini

Köleliğe ilk isyan ettiğim zamanlar, tanıdığım bir "kendine türk diyen dönme-devşirme" bana demişti ki, "Boynuna zincir vurmuşlar sanki!"... Evet, zincire vurulmuştum; prangalıydım... Hatta prangalı olan yalnızca boynum ve ayaklarım değildi; Kürt aklım, Kürt yüreğim de prangalıydı... Yalnızca kölelerin görebildiği prangalar...

Sanki yetmezmiş gibi bu zincirlere isyan eden abide Kürt şahsiyetlerin boyunlarına ilaveten demirden hakiki zincirler vuruldu... Örneğin Nuri Dersimi, Qimil Aziz ve Mihemed Ali boyunlarından zincirlenmişti (Resmi görmek için tıklayınız!).

Seyid Mihemed Kalardeştî adlı bu Kürt, bir Ehli Hak şeyhi. Mahşer günü bütün sultanların ve adaletsiz devlet yetkililerin Şehrezor yaylasında Rab tarafından cezalandırılacağına inandığı için 1967’de İran’da tutuklandı. Boynuna zincir geçirildi ve idam edilerek halka teşhir edildi. Bu fotoğraf, ilk fotoğrafı mıydı bilinmez ama Kalardeşti’nin bilinen son fotoğrafı.

Sormak istiyorum size, hangisi daha ağır? İnsanların boyunlarına vurulan demirden gerçek zincirler mi, yoksa köle olduğun bilincine vardığında yüreğinde hissettiğin, benliğini yakan kölelik zinciri mi? (Rênas)

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard