Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

8 Eylül 2013 Pazar

Kürtçe eğitim veren üniversitelerde “alfabe” tartışması

Kürtçe'de kullanılan Arap, Kiril ve Latin Alfabeleri
Büyütmek için resme tıklayınız!

Üniversitelerde Kürtçe lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmeye başlandı. Kullanım alanının genişlemesine bağlı olarak Kürtler arasındaki dil ve alfabe birliği tartışması da gündeme geldi. Türkiye'de Kürtçe eğitim veren yükseköğretim kurumlarında 'Arap alfabesi mi Latin Alfabesi mi Kürtçe'ye daha uygun? tartışması yaşanıyor.
Üniversitelerde Kürtçe lisans ve yüksek lisans eğitimi verilmeye başlanmasıyla alfabe konusu da gündeme taşındı. Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat İnanç, Arap harflerinin Kürtçe'ye daha uygun olduğunu ve bundan sonra Arap harfi ağırlıklı bir eğitime geçeceklerini açıkladı., Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Vecihî Sönmez ise Latin alfabesinin kullanılmasının daha eğitici ve anlaşılır olacağını belirtti. Mardin Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadrî Yıldırım da Kürt yazar ve aydınları eserlerinin yüzde doksanını latin alfabeyle yazdığını dile getirdi. Yıldırım, Kürtçe’nin grameri ve imlasının bu alfabe doğrultusunda nispeten standart bir yapıya kavuştuğunu söyledi. Kürt klasiklerini anlamak için bir alfabe değişikliğine gitmeye gerek duymadığını belirterek latin alfabesinden yana tavır koydu.

"Kürtçe eğitimde Arap alfabesine ağırlık vereceğiz"
Muş Alparslan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İnanç, bundan sonra Kürtçe eğitimde Arap alfabesine ağırlık vereceklerini söyledi. Kürçe eserlerin ve ana kaynakların Arap alfabesiyle yazıldığını ancak günümüzde bu eserlerin revize edilerek Latinceye çevrildiğini belirten İnanç, şöyle konuştu:
“Eğer birileri bugün 'hayır Kürtçe kaynaklar Arap alfabesi ile değil, Latin alfabesi ile oluşmuş' diye bir iddia içindeyseler, birileri kör topal bir şekilde 'Latin alfabesi ile yürütmek istiyoruz' diyorsalar bu onların problemi. Ama Kürt Dili Arap harfleri ile bugüne kadar gelmiş bir dildir. Bundan sonra Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü Arap harflerinin öğretildiği Kürtçe öz kaynaklara ulaşıldığı bir bölüm olacak."
"Bizim için esas olan suyu kaynağından içmektir, suyu taşıyandan değil" diyen İnanç, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinin, Arap harfleriyle yazılmış Kürtçe eserlerden faydalanmaya imkan sağlaması gerektiğini belirtti. Muş Alparslan Üniversitesi olarak açıldığından beri iki alfabe ile eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürdüklerini anlatan İnanç, "Ama şunu ifade edeyim ki bundan sonra Arap alfabesi daha ağırlıklı bir alana gelecektir. Çünkü biz insanımızı bizzat kaynağın kendisiyle muhatap etmek istiyoruz. Aracısız bir şekilde kaynağa ulaşmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard