Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

8 Eylül 2013 Pazar

1960 ihtilalinden sonra Meclisteki ilk Kürt-Türk tartışması:

Av.Kemal Badıllı

1960 ihtilalinden sonra TBMM'deki ilk Kürt-Türk tartışması meclis tutanaklarına geçti. Dönemin Yeni Türkiye Partisi Urfa Milletvekili Avukat Kemal Badıllı, Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı Yusuf Azizoğlu ile CHP’li İçişleri Bakanı Hıfzı Oğuz Bekata arasındaki gerginlik yaşandı.
Darbe sonrası TBMM’nin ilk Kürt-Türk tartışmasında Badıllı, Kürt tarihine "55′LER OLAYI" olarak geçen ve 1960 yılında seçkin 55 Kürdün bir gece apar topar evlerinden alınarak Sivas’taki bir kampa sürülmesi ile ilgili çeşitli soru önergeleri verdi. CHP ile koalisyon yapan YTP 1973'te CHP'ye katılarak fesholdu. Ekrem Alican başkalığında kurulan YTP, Liberal bir çizgide siyaset yaptı. 1961 seçimlerinde 54 milletvekili kazanan YTP ilerleyen seçimlerde milletvekili sayısı hızla düştü.

TBMM’nin açık bir oturumunda Siirt senatörlerinden Abdüllatif Aykut’la birlikte Kürtlerin haklarının tanınmasına dair konuşmalar yaptı ve meclis kürsüsünde Kürtlerin ayrı bir millet olduğunu, herkes gibi onların da hak ve adaletinin temin edilmesini istedi. Bu olaydan sonra Yeni Türkiye Partisi’ndeki arkadaşlarıyla aralarında ayrılıklar oluştu ve partisinden istifa etti.

Kürtler ve Kürtçe üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen Parlamenter ve Avukat Kemal Badıllı 1923 yılında Urfa merkeze bağlı Ağızhan köyünde dünyaya geldi.Kemal Badıllı’nın babası, Kürtler arasında Seîdê Kor Beg olarak da bilinen Badıllı Sait Bey, annesi ise Zeyde Xanim’dır. Türkiye’nin kurtuluş savaşı yıllarında kendi maiyetindeki gençlerle bir çete kurmuş ve işgalcilere karşı savaşmış olan Badıllı Seid Bey, daha sonraları hiç bir suçu olmadığı halde Diyarbekir İstiklal Mahkemesi’nde yargılanmış ve beraberindekilerle birlikte Suriye’ye sürgün edilmiştir.

İlk ve orta öğrenimini Urfa’da tamamlayan Kemal Badıllı, 1938′de İstanbul’da Kabataş Erkek Lisesi’ne başlamış ve 1943 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine kaydolmuştur. Mezun olduğu 1950 yılından sonra Urfa’ya dönerek avukatlık yapmaya başladı.

tc'DE İLK KÜRTÇE GRAMER ÇALIŞMASI:

Kemal Badıllı iyi bir hukukçu olduğu gibi iyi bir kürdologdu. Kürtçe’nin bütün lehçelerine vâkıf olan Kemal Badıllı milletvekilliği sırasında bir Kürtçe gramer üzerine çalıştı ve 1965 yılında "Türkçe İzahlı Kürtçe Grameri - Kurmancî Lehçesi" adıyla bir kitap yayımladı. (Hakkari'de hemen dava açıldı. Ancak YTP Urfa Milletvekili olduğu için yargılamasını dönem sonuna bırakmışlardı.) Bu Türkiye'de ilk Kürtçe gramer çalışmasıydı. Bu dönemde Kürt dili ve dil tarihi üzerine yoğunlaştı. Bir Kürtçe sözlük çalışmasına girdi  60.000 kelimeden oluşan bir Lugat hazırlamıştı ve Kürdistan’ın çeşitli mıntıkalarını dolaştı. Fakat bu lugatı bastırmaya ömrü yetmedi.

Kemal Badıllı'nın hayatı film olarak ekranlara geldi; Murat Soydan, Kazım Kartal, Gani Rüzgar Şavata ve Mustafa Uğur'un rol aldığı ‘‘Cinayet Var’’ filmiyle Kemal Badıllı'nın Hayatından Kesintiler anlatılmıştı. Badıllı Sait Bey'den ve Kemal Badıllı ve Badıllı aşiretinden ünlü Alman mareşali Moltke "Türkiye Mektupları" isimli anı kitabında bahseder.

Kemal Badıllı 1966′da İstanbul’a yerleşti.1975 yılında yaşama gözlerini yumdu. Üç çocuk babası olan Kemal Badıllı’nın yayımlanmış eserleri şunlardır: 
-- Türkçe İzahlı Kürtçe Gramer - Kurmancî Lehçesi,
-- Türkçe Açıklamalı Kürtçe Lügat, 
-- Kürtlerin Sosyolojik Durumlarıyla İlgili İlmi Bir Etüd,
-- Şi’rê Kurdî. Badıllılar.net


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard