Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

12 Ağustos 2013 Pazartesi

Gorame ve Yeraltı Şehri - Yano ve Dev'in Macerası

Biz küçükken babam bize masallar anlatırdı... Babama da babası anlatırmış... Masalların bini bin para... Hele bir Yano vardı ki sormayın gitsin! Ne Yano'nun maceralarının sonu gelirdi, ne de elektrik kesintilerinin... Elektrikler kesilse de babam bize masal anlatsa diye beklerdik her gece...Yine böyle elektriklerin kesildiği bir gece Yano'nun devin atını çalma macerasını anlatmıştı bize... 

Yano ufak tefek bir genç... Dev (devin adı Sofi imiş; biz dev diyelim), yeraltı tünellerinde yaşıyormuş, çok fazla tünel varmış, kat katmış ve büyükmüş... Bir sürü insan ve hayvan tünellerde yaşayabilirmiş... Devin atı da tünellerdeymiş; ancak tünellerin girişinde kapı olarak kocaman tekerlek şeklinde bir kaya varmış... Bu kayadan kapıyı naparsa yapsın Yano, dışardan açmayı başaramamış. Çok sayıda arkadaşlarını da getirip hep beraber güçlerini birleştirip açmaya çalışmışlar ama nafile... Yerinden dahi kımıldatamıyorlarmış... Bir türlü dışardan açılmıyormuş... Kral, Yano'ya devin atını da çalabilirse, kızını ona vereceğini söylemiş. Bunu başarabileceğini sanmayan Kralın asıl maksadı Yano'dan sonsuza dek kurtulmakmış. Kurnaz Yano, ufak tefek olmasından da istifade ederek, koyun postuna bürünüp, devin otlaktaki koyunlarının arasına karışmış... Akşam olup da koyun sürüsü kapıya gelince, koyunlar girsin diye tünelin kocaman tekerlek şeklindeki kaya kapısını dev tek başına içerden kolayca açmış... Bu kapıyı tek başına açabildiğine göre bu ancak bir dev olmalıymış... Atı çalmış Yano...Dev, atını çalan Yano'nun peşini bırakmamış. Devin kendisini öfkeyle delicesine kovaladığını farkeden Yano, ufak tefek olmasına güvenerek, değirmeni döndüren su kanalına atlamış. Dev de öfkeyle ve düşünmeden Yano'nun peşinden atlamış... Ancak giriş kısmı geniş, alt kısmı dar olan bu kanaldan Yano rahatlıkla geçip suya dalarken, Dev sıkışıp kalmış... Yano böylece devin elinden kurtuluvermiş... (Rênas).
---------------------------------------------------------------------------------
Göreme: Gor a'me (Kürtçedir): Mezarımız demektir. Zerdüşt olan atalarımız ölülerini gömmez, Peri bacalarının üst kısmına koyarlarmış. Bu sebeple bölgeye Mezarımız ismi verilmiştir,

Kapadosia: Kürtçede gizli saklı yer demektir,
(Bu yazıdaki bu iki çizgi ile ayrılan kısımda yer alan YALNIZCA Gorame ve Kapadosia anlamlandırmalarıARYA UYGARLIKLARINDAN KÜRTLERE Akademîya Selahaddîn Mihotulî  'ye aittir. Ancak ben üstadın Kapadosya tahliline KATILMIYORUM!)
---------------------------------------------------------------------------------

KAPADOKYA mı KAPADOSİA mı?

KHEPAT-ukh-YA mı?
(Buradaki -ukh KARD-ukh taki -ukh ile aynıdır ve Ermenice çoğul ekidir)

Helen ağzında Kappadokia edilmiş adın, Med'lerce kullanılan ve Pers'lerce de aynen alınan biçimidir. Med'ler bu bölgeyi İÖ 585'de kendi ülkelerine katmış ve nasıl ARİ ülkesine ARYA demişlerse, bu yere de kendi yerismi yapma son ekini koymuşlardır!
"Katpat-ukh", "Katpat-lar" , yani "Kappat Halkı" deyimi içindeki Katpat'ın aslı kanımca, yörenin baş tanrısının Hurri dilinde kullanılan Hepat/Khepat' tan başka şey değildir. Daha açık deyişle, Kapadokya olarak Aryen'lerce kullanılmış adın aslı "Khepat-ukh Yurdu", "Khepat-ların Yurdu", "Khepat Halkı'nın Yurdu"dur. Gerçekten, İÖ İkinci bin yılda ve hatta birinci bin yılın erken döneminde, ülke veya yerlerin ordaki baş tanrının adına göre adlandırılması çok yaygın bir uygulamaydı.
Bu sebeplerden "Khepat-ukh-ya" yi "Kapadosya" olarak anlamlandıran saygıdeğer üstadım Selahaddin Mihoutili'ye KATILMADIĞIMI belirtmeliyim. (Rênas)


Nevşehir: Nû şehr (Kürtçedir): Yeni şehir demektir.

Sırf bu belgesel dahi tüm bunların Kürtlerin atalarının eseri olduğunu anlatıyor...

Belgeseli izler, resimleri incelerseniz, Yano'nun hırsızlık macerasının anlatıldığı bu masalın, kadim Kürt Tarih ve Kültürü'nün binlerce yıl boyunca babadan oğula sözlü olarak anlatılmasının harika bir örneği olduğunu, anlatılanların tamamen Kapadokya'yı (Kapadosia), Göreme'yi (Gorame) anlattığını, o taş tekerlek kapının da hakikaten dışardan açılamadığını, içerden ise tek kişinin kolayca açabileceği şekilde tasarlandığını, masaldaki anlatımların Kapadokya'da bir zamanlar yaşayan Kürt atalarımızın aktarımı olduğunu anlarsınız!  (Rênas)

Nesilden nesile aktarılan masallar, Kürt Kültürü, Zerdüştilik, kutsal metinler, Kürt Tarihi ve Kürtçe kesinlikle görteriyor ki; Gorame, Kapadosia, yeraltı şehri, bu tüneller Kürtlerin atalarının eseridir....Keşke bu araştırmaları yapan, belgeseli hazırlayanların yanında bir Kürt de olsaydı...Olmayınca Kürt Tarih ve Kütürü diğer Kürd'e ait olan herşey gibi yağma hasanın böreği...:(


Dev, dışardan açılamayan tekerlek şeklindeki kaya kapıyı
hırsız Yano için değil,
bu kez sizin için açıyor! (Rênas)


Büyütüp galeride gezinmek için resme tıklayın!Peki Kürt atalarımız niçin kendilerine "Nû Şehr" kurup, yeraltına şehir inşa ettiler? Kimden kaçıp, neden uzun zaman saklanma gereği duydular?

Tarihin en acımasız, katliamcılığı ile, işkenceciliği ile ünlü Arap devleti Asurlar'ın vahşetinden kaçıp kendilerine Nû Şehr (Yeni şehir) kurup kazığa oturtmacı, kelle avcısı, kafa kol kesicisi, işkenceci pislik Arapların şerrinden saklanmak için yeraltına şehir inşa ettiler! 


 İşkenceci, kazığa oturtan, pislik, iğrenç Arap Asur İmparatorluğu
bu işkence, kazığa oturtma tasvirleriyle sarayların duvarlarını
süsleyen belki yegana halk ve devlettir. Aşağıdaki duvar kabartmasında  insanları nasıl kazığa taktıkları gösteriliyor! (Rênas)

Büyütmek için resme tıklayınız!
Arap Asurlar, tüm Kürdistan'ı işgal etmiş, Kürt Halkı'na akıl almaz işkenceler, kelle kesip kazığa oturtmalar yapmış, bunun dehşetinden, vahşetinden kaçan Kürtler, bugünkü Nevşehir'de Nû şehr (Yeni şehir)'lerini kurup, Asur vahşetinden işkencesinden saklanabilmek için yeraltı şehrini inşa etmişlerdir.
Aşağıda Nû şehr'in tc haritasındaki yeri de bunu doğrular niteliktedir.(Rênas)


Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard