Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

19 Ağustos 2013 Pazartesi

Cirid Kürtlere Özgü Bir At Sporu


Cirid oyununun Kürtlere özgü sportif bir oyun olduğu tüm dünyaca bilinmektedir. "Cirid" sözcüğü doğal olarak Türkçeye Kürt dilinden geçmiştir. Ancak masa başı proje olan Türklük, kendine ait hiçbir kültür, tarih vs. varlık ögesine sahip olamayacağından, bana aittir dediği herşey gibi Ciridi de sahiplenmiş, yağmalamıştır. Yağmacı işgalciler, devletsiz milletlerin tarihlerini, kültürlerini, abide şahsiyetlerini, oyunlarını çalmakla kalmaz, ayaklarındaki donlarını dahi acımaz alırlar...

CİRİD: Büyük baskın, büyük saldırı anlamına gelmektedir ve kelime KÜRTÇEDİR.

Kürt Halkı'nın babadan oğula sözlü aktarımlarına göre Kürtler arasında yapılan Cirid oyunun ortaya çıkışı şöyle olmuştur:

İki Kürt aşireti arasında bir anlaşmazlık olur. İki tarafın yiğitleri silahlanıp atlarına binerler. Artık kan gövdeyi götürecektir. İşte bu sırada her iki aşiretin ileri gelen yaşlı kişileri araya girip uzlaşma yolları ararlar. İhtiyar ileri gelenlerden bir tanesi: 
"Yiğitler ellerindeki silahları bıraksınlar. Silah yerine sopalarla hünerlerini göstersinler. Her iki taraftan hakemler seçilsin. Kim daha çok puan toplarsa o ekip kazanmış sayılsın." der.
Her iki aşiret liderleri de bu öneriyi kabul ederler ve böylece Cirid oyunu doğmuş olur.

Tepkiler:

1 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard