Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

29 Temmuz 2013 Pazartesi

Gılgamêş Destanı'nda Kürtçe


Hitit kelimesi yabancı filologlar tarafından Ahd-i Atik'te geçen kelimelerden hareketle türetilmiş. Bu halk kendisine nesili, konuştuğu dile nesice, ülkelerine de Hatti Ülkesi diyorlarmış. "Hatti Ülkesi" Kürtçe olup "Gelenlerin Ülkesi" anlamına gelmektedir.

Hatti Ülkesi'nin başkenti "hat-tu-şaş" kelimesi de Kürtçe olup kabaca Türkçe karşılığı "geldi-sen-altı" dır. Krallardan "hat-tu-şili" ise yine Kürtçe (Kırmanci) olup "geldi-sen-yağmur" kelimelerinin karşılığıdır: Yağmuru getiren adam anlamına gelmektedir belki. Örnekleri çoğalmak mümkün ancak Nesili Halkı'nın Kürt olduğu ve tarihteki ilk imparatorluk diye bildiğimiz Hatti Ülkesinin Kürt Ülkesi olduğu tartışmasızdır ve bu konuda ayrıntılı bilgi internette bolca mevcuttur. Sadece, 4000 yıllık Hatti tabletindeki şarkı sözlerini günümüz Kürtçe'si ile karşılaştırmanız dahi Hititlerin (Hatti) Kürt olduklarına ikna olmanıza yetecektir aslında... Hatti İmparatorluğu'nun Kürt İmparatorluğu olduğuna dair daha fazla bilgi için tıklayınız!

Hititler gibi Sümerlerin (Someri) de Kürtlerin atası olduğunu aradaki ırk, dil ve kültür benzerlikleriyle alakalı yazılar okudum. Gılgamêş kelimesinin de "gıl-ga-mêş" şeklinde Kürtçe olduğunu ve Gıl-gır=büyük’ anlamına geldiğini, ‘Gamêş’ öküzün büyüğü olan Camış anlamına geldiğini öğrendim (veya "gıl-ga-mêş" tam olarak "tarım/tahıl-öküz+arı anlamına geldiğini öğrendim.). ( Halen yerel kültürde öküz gibi adam, camış gibi adam deyimi güçlü kuvvetli erkekler için söylenmektedir.) Bunun üzerine, wikipedia.org'a girip Gılgamêş Destanı'nı açtım ve destanda sırasıyla geçen Sümerce kelimelerdeki hecelerin Kürtçe anlamlarını http://legerin.ferheng.org/ adlı Kürtçe sözlük sitesinde araştırdım. Doğrusu sonuç beklediğim gibi çıktı... Bu anlamsız gibi görünen Sümerce kelimeler günümüz Kürtçe kelimelerden oluşuyor ve anlamları var. 

Dünyanın ilk destanı olan Gılgamêş Destanı'nda geçen tanrı, yer, kişi isimleri gibi Sümerce kelimeleri meydana getiren Kürtçe kelimeler ve Türkçe anlamları aşağıdaki gibidir:


gılgamêş gıl-gır ga mêş
büyük öküz arı
gamêş=camız
ölen en yakın dostu enkidu en iki 
çoğul eki kim arka 
art 
duman 
öğüt veren tanrı enlil en lîl  aynaz 
çoğul batak 
ölümsüzlük otu bulan ziusudra zî  u sûd  ra 
kara çalı ve kazanç  yol 
zuisudra= utnapiştim ut na  pişt  im
ut u umut hayır  arka 1.tekile göre sahip olma
gittiği ada tilmun tilm un
tümsek  çoğul ek
Fırat kıyısında kent şurippak şûrî  pak 
eğiklik  temiz
anu an û
an..an = ya… ya ve
ninurta nîn
sıfır işkembe  denk 
humma 
ip 
iplik 
kadar 
malarya 
râşe 
sıtma 


ubartutu u bar  tu tu
ve yük sen sen
dudu=iki
nisir n isir
divan
ni sir
ayaz- sır
yer ismi girsu gir su
büyük refika
Listeyi uzatmak mümkün; ancak gereksiz. Yalnızca bu kadarı dahi dünyanın ilk (şehir) devletlerini kuran Sümerlerin (Someri) Kürt olduğunu ispatlamaya yeterlidir.

Anadille eğitim taleplerinin gündemde olduğu bir zamanda sayın Arınç, bu bey bir de başbakan yardımcısı waybe, buyurmuşlar ki "Kürtçe medeniyet dili değil"...İşkence, uyduruk tarih, uyduruk sözde ilmi eserleriniz sayesinde. Arınç'ın bu lafı söylemesi tıpkı katilin kendi öldürdüğü kişiye "Ama bu ölü!" demesi gibi. İnsanda utanma olacak kardeşim..Ayrıca bunu diyenin dili teknik bakımdan DİL DEĞİL. Evet, tc sayesinde bugün Kürtçe medeniyet dili değil ammaa, MEDENİYETİ İNŞA EDEN HALKIN DİLİ, bu kesin belli...ve yine kesindir ki, yazıyı icad eden halka dilini konuştu diye işkence edenler, insanlık tarihine kapkara bir leke olarak geçecekler.

Bir de dünyanın en ünlü sümerologu diye hava yapan bir kadın var: Muazzez İlmiye Çığ. Bu hanımefendi hayatını Sümerler'in Kürtler'in atası olduğu anlaşılmamasına adamış görünüyor. Dilerseniz linki tıklayarak ilgili yazımı okuyabilirsiniz; ancak bu konuda şunu eklemek istiyorum; Ha bir doktor hastalığı doğru teşhiş ettiği halde hastalığın ismini doğru söylememiş, bilerek hastasını ameliyat etmemiş veya bilerek başka hastalıklar ve tedavi yöntemleri uygulamış, ha bir insan uzman olduğu konuda yalan söylemiş, gerçekleri gizlemiş, çarpıtmış... İkisi de insanlığa ihanettir!
Bu kadın zorla Sümerleri Türklerle (ki asyatik bir çadırcı kavimdir) ilişkilendirmeye çalışmış, Sümerler'in Kürtler'in atası olduğu hakikati ortaya çıkmasın diye yaşamı boyunca elinden geleni ardına koymamıştır. Ayıptır!

Gılgamêş kelimesinde niçin öküz, camış kelimeleri geçiyor?

Yukarıdaki bilgilere ek olarak belirtmek isterim ki, Gılgamêş kelimesinde öküz ve camış kelimelerinin geçmesinin sebebi, öküzün antik çağda tanrısal bir figür olmasıdır. Kutsal öküzün boynuzu üzerindeki güneş sembolüdür ki çağlar içinde boynuz hilale, güneş de yıldıza evrilmiş...Öküz boynuzu üstündeki güneş sembolleri ve ay yıldıza dönüşümünü görmek için tıklayınız. Sümer heykel, duvar kabartmaları ve resimlerinde bol miktarda öküz, insan başlı öküz, kanatlı öküz figürlerine rastlamak mümkündür ve bunlar tanrısal sembollerdir. Gılgamêş de 1/4 tanrı olduğuna göre isminde öküz ve camış kelimelerinin geçmesi çok doğaldır. Bir de hatırlatmak isterim ki, dünyanın ilk liri Sümerlerce yapılmıştır ve bu lirin gövdesi öküz şeklinde gibi olup lire altın öküz başı monte edilmiştir.
Aşağıdaki öküz, boğa resimlerini incelemeden evvel, sümerce kelimeleri oluşturan Kürtçe kelime guruplarındaki kelimelerin İngilizce karşılıklarına da göz atabilirsiniz. Ayrıca kelimeleri linkledim. Kürtçe online sözlük sitesi Ferheng'den kendi göslerinizle görebilirsiniz türkçe anlamlarını...

KURDISH MEANING OF CHRACKTERS,GOD OR PLACES’ NAMES IN EPIC of GILGAMESH 

SumerianKurdishEnglishTurkish
Gılgamêşgılagriculturetarım
 gabullboğa
 mêşbeearı
 GIL tarım
 GAMÊŞWater buffaloManda
Enkiduenpluralçoğul eki
 kiWhoKim
 dutwo - you - backiki veya Sen
enlilenpluralçoğul eki
 lilmireaynaz,batak
ziusudraziblack shrubkara çalı
 uandve
 sûdincomekazanç
 rato, fordativ, -e hali
utnapiştimuthopeut ve umut
 nanoolumsuzluk
 piştbackarka
 imI'm (my)1.tekil iyelik
tilmuntilmmoundtepecik
 unpluralçoğul eki
şurippakşûrî skeweğiklik
 pakcleartemiz
anuanifya
 uandve
ninurtaninzerosıfır 
 urtripe, tumourişkembe, ur
 tamatchdenk
ubartutuuandve
 barloadyük
 tu tuyou yousen sen
 dudutwoiki
nisirni  
 sirfrost, secretayaz, sır
girsugirbigbüyük
 supartner
Tepkiler:

2 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard