Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

21 Haziran 2013 Cuma

Mevlana Celaleddin-i Rumi

Konuyu fazla karıştırmayacağım, çünkü Rumi’yi hakikaten çok severim. Ancak kendisine yakıştırılan isim çok hatalı… Bakalım ana bilgi kaynağımız Kur’an’da nerelerde, nasıl geçiyor bu kelime!
Kuranda mevla ile alakali bulabildiğimiz ayetlere bakalım;
2:286 – Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez. Herkesin kazandığı hayır kendisine, yaptığı kötülüğün zararı yine kendisinedir. Ey Rabbimiz, eğer unuttuk ya da yanıldıysak bizi tutup sorguya çekme! Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme! Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmeyeceği yükü de yükleme! Bağışla bizi, mağfiret et bizi, rahmet et bize! Sensin bizim Mevlamız, kâfir kavimlere karşı yardım et bize.
3:150 – Hayır! Sizin mevlanız Allah’tır. O, yardım edenlerin en hayırlısıdır.
6:62 – Sonra da gerçek Mevlâlarına döndürülürler. Dikkatli olun, hüküm ancak O’nundur ve O, hesap görenlerin en süratlisidir.
8:40 – Yok vazgeçmez de tekrar eskiye dönerlerse artık bilin ki, Allah sizin yardımcınızdır. O ne güzel mevla, ne güzel yardımcıdır.
9:51 – De ki: “Hiçbir zaman bize Allah‘ın bizim için takdir ettiğinden başkası dokunmaz. O bizim mevlamızdır.Müminler yalnızca Allah’a tevekkül etsinler.”
10:30 – İşte burada herkes geçmişte yaptığını bulacak. Ve gerçek mevlaları olan Allah’a döndürülecekler. İftira edip uydurdukları şeyler de kendilerinden büsbütün uzaklaşıp gidecek.
Bu ayetlerden de net anlaşılacağı üzere MEVLA, ALLAH’TIR!
Halk arasında da çok yaygın bir deyiş vardır: “Görelim Mevlam neyler; neylerse güzel eyler!“. Halkımızın burada mevlam derken kasdettiğinin Rumi olmadığı nettir!
Arapça NA eki ise -miz, -mız ekidir ve sahiplik, iyelik anlamı verir!!!!
Bu durumda, Mevlana, Allahımız anlamına gelmektedir.
Allahımız Celaleddin-i Rumi sözünü ise ancak bir gayrımüslim, Bizanslı, müşrik veya dinle alakasız bir münefık ya da cahil bir insan kullanır!
Yapmayın; lafınızı, hareketinizi bilin!

Yukarıda türkçe meallerini verip mevla yazdığını belirttiğimiz ayetlerden ilk 3 ayetin orjinali aşağıdadır. Gri zeminde beyaz harflerle "mevla" yazan kısımlar belirtilmiştir:
Büyütmek için resme tıklayınız!Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard