Kürdistan aşktır

Dini, dili, rengi ne olursa olsun Kürdistana ait herşey...

21 Haziran 2013 Cuma

Konstantinapolis surlarına dikilen bayrak nasildi?


Yıldız sembolü, zihnimizde bizim tarafımızdan ekleniyor. Artık bu sahnedeki bayrak kırmızı zeminde hilal ay yıldızlı bayrak…
Yıllardır söylendiği gibi Ulubatlı Hasan veya Balaban Çavuş’un Bizans surlarına Osmanlı Bayrağı dikişi, fethin zihinlerdeki sembolü, fethin gerçekleştiği sayılan andır! Yakın zamanda tartışmalar, Bayrağı dikenin Ulubatlı Hasan değil de Balaban Çavuş olduğu şeklindeydi. Ama asıl soruyu kimse sormadı; Konstantinapolis’in Fethinde dikilen bayrak nasıl bir bayraktı, neye benziyordu?
Fragmanı kendisinden çok ses getiren Fetih 1453 filmi bayrak sahnesine göre kızmızı zeminde işlenmiş hilalolduğu kesin. Ancak filmden alınan bu karede yıldız olup olmadığı görünmüyor. Bayrağı diken kahramanımızın vücudu, varsa da yıldızı görmemizi engelliyor. Tam bu esnada yüzyıllık şartlanmamız devreye girerek , bayrakta olup olmadığı seyirciye bırakılan yıldız sembolü, zihnimizde bizim tarafımızdan ekleniyor: Artık bu sahnedeki bayrak kırmızı zeminde hilal ay yıldızlı bayrak…
Ancak daha önce ayrıntılı resimlerle ispatladığım gibi kızmızı zeminde hilal ay yıldız sembolü Konstantinapolisin MS.330 yılında başkent yapıldığı günden beri zaten Konstantinapolis Bayrağı…Ulubatlı Hasan (veya Balaban Çavuş) Konstantinapolis’i fethedildiğinde surlara Konstantinapolis Bayrağı mı dikti?
Şimdi eğer filmdeki gibi Konstantinapolis Bayrağı dikilmişse surlara, bu bayrak zaten halihazırda Konstantinapolis Bayrağı olduğundan, Ulubatlı Hasan bu bayrağı yanında getirmemiş, hemen 3 metre ilerde surlardan mı almıştır?
Ulubatlı Hasan’ın surlara Konstantinapolis Bayrağı diktiğini gören Bizanslılar “Oh be! Bayrağımız surlarda yeniden dalgalanıyor!” dememişler midir?
Ulubatlı Hasan’ın surlara Konstantinapolis Bayrağı diktiğini gören Osmanlılar, “Ulen az önce  bir yeniçeri indirmişti o Konstantinapolis Bayrağı‘nı, Ulubatlı Hasan neden canı pahasına surlara tekrar dikti? Ulubatlı hain bir Bizans ajanı mıydı? Way kallaş way! Çok moralimiz bozuldu!” demişler midir?

Tepkiler:

0 yorum:

Yorum Gönder

Blogger Tricks

http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=3692835353982365267#overview/src=dashboard